Výhody cereálních kaší v dětském jídelníčku
1. 02. 2023

Výhody cereálních kaší v dětském jídelníčku

Aby miminko dobře prospívalo, měl by být jeho jídelníček vyvážený a obsahovat všechny důležité živiny. Zpočátku je pro něj ideálním způsobem výživy mateřské mléko, které mu ale postupně přestane stačit. Aby mohlo dál růst, přicházejí mezi 4. a 6. měsícem na řadu příkrmy. Po zeleninových a ovocných jsou jejich ideální formou také cereální kaše.

Hned poté, co se v prvních příkrmech miminko seznámí s mixovanou zeleninou, ovocem a masem, stanou se pro něj výhodným zdrojem živin také cereální kaše. Ty mu spolu s masem, ovocem a zeleninou zajistí všechno, čeho už je pro něj v mateřském mléce nedostatek. Jejich příprava je velmi jednoduchá a je možné je miminkům podávat kdykoli během dne.

Hlavní složkou dětských kaší jsou obiloviny, které obsahují v různém množství a poměru bílkoviny, sacharidy, tuky, minerální látky, vitamíny a vlákninu. Podporují tedy zdravý růst a přirozený vývoj, činnost trávicí soustavy, přirozený vývoj mozku i kosterní a svalové soustavy. Neméně důležité je ovšem i to, že zejména sacharidy obsažené v cereálních kaších dětem dodávají energii, které teď potřebují mnohem víc než, kdyby už byli dospělí.

Kaše dodá energii hlavně vyvíjejícímu se mozku

Největším odběratelem energie je mozek, který v této fázi vývoje spotřebuje až 60 % veškeré energie. Pro jeho správnou funkci potřebuje miminko během prvního roku života až 90 gramů dobře stravitelných sacharidů denně. A právě ty dětské cereální kaše Kendamil obsahují v optimálním množství. Pocházejí výhradně z vybraných obilovin, jejich pečlivě namíchaných směsí nebo také z ovoce. Kaše Kendamil jich obsahují právě tolik, kolik jich malí prckové spotřebují k jejich růstu. To je velice důležité, aby je později nezačala ohrožovat obezita a s ní spojené nemoci.

Struktura i složení odpovídá věku

Dětské kaše jsou přizpůsobeny věku dítěte a jeho aktuální fázi vývoje. Stejně jako všechny kojenecké kaše na českém trhu jsou kaše Kendamil označeny údajem, od kterého měsíce jsou pro miminko vhodné. Kromě optimálního množství živin a přidaných vitamínů je danému věku přizpůsobena také jejich struktura. Pro malé mrňousky je jemná a pro starší miminka obsahuje také větší kousky. Ty jsou v kaších pro starší děti mimo jiné proto, aby zaměstnaly prořezávající se zoubky. Pro bříška těch nejmenších je ale určená velice jemná kaše, kterou dobře zpracuje i teprve se vyvíjející trávicí systém.

Začněte kašemi s jemnou strukturou

Zejména zpočátku lékaři doporučují podávat kojencům jednodruhové kaše a začínat s jejich bezlepkovou variantou. Kendamil vyvinul Kendamil Nemléčnou rýžovou kaši, která je vhodná pro začátek přikrmování, a to už od ukončeného 4. měsíce. Obsahuje pouze velice jemně mletou rýži obohacenou o důležitý vitamín B1. Následně je možné postoupit o další stupínek a miminku nabídnout Kendamil Mléčnou kaši s banánem, která v sobě snoubí skvělé vlastnosti rýže, kukuřice a banánu. Také ona je kvůli dostatku všech důležitých živin, které děti potřebují, obohacena o důležité vitamíny a minerály.

KendamilKendamil

Kaše pro starší děti obsahují větší kousky

Portfolio značky Kendamil samozřejmě zahrnuje kaše pro všechny věkové skupiny dětí. Od ukončeného 6. měsíce si malí strávníci můžou začít pochutnávat na Kendamil Mléčné krémové ovesné kaši a jejich chuťové pohárky už může potěšit také Kendamil Mléčná kaše s černým rybízem a jablky. Malým milovníkům zeleniny pak maminky můžou připravit Kendamil Mléčnou kaši s brokolicí, květákem a rajčaty. Už o měsíc později, tedy od ukončeného 7. měsíce, si malí strávníci můžou pochutnávat na Kendamil Mléčné kaši s lesním ovocem, Kendamil BIO nemléčné kaši se švestkami a banánem, případně na Kendamil BIO nemléčné vícezrnné kaši. Obecně platí, že s tím, jak děti rostou, mění se i textura jejich kaší. Postupně jim totiž začínají růst zoubky, které je zapotřebí zaměstnat, a také proto, aby nezapomněly vrozený žvýkací reflex. Právě z tohoto důvodu kaše obsahují větší kousky obilovin a případně také ovoce.

KendamilKendamilKendamilKendamilKendamilKendamil

Lepek není nepřítel

Stejně jako při zavádění zeleninových a ovocných příkrmů platí i u obilovinových kaší doporučení: neoddalovat seznámení dětí s případnými alergeny, tedy a ni s lepkem. Pozdní kontakt s alergeny riziko rozvoje alergických reakcí nesníží, a to ani u jedinců, kteří k tomu mají vrozené předpoklady. Odborníci na dětskou výživu proto doporučují zařazovat potraviny s lepkem ještě během kojení. Sice ne dříve než po ukončeném 4. měsíci, ale také ne později než po ukončeném 7. měsíci. Nicméně dítě by nemělo být ihned vystaveno plnému talíři pšeničné kaše, to rozhodně ne. Stačí, když mu maminka zpočátku nabídne několik lžiček třeba Kendamil Mléčné krémové ovesné kaše, Kendamil Mléčné kaše s černým rybízem a jablky, složené ze směsi ovsa, pšenice a černého rybízu, nebo některou z dalších kaší. K většímu klidu rodičů možná přispěje informace, že skutečnou alergií na lepek trpí v naší západní civilizaci pouhé jedno procento obyvatel.

Jak s kašemi začít?

Při zavádění kaší do dětského jídelníčku doporučují odborníci na výživu nejprve zařadit nemléčné kaše připravené s mlékem, které už dítě zná. Maminka tak může použít mateřské mléko nebo kojeneckou mléčnou výživou, kterou pro miminko používala doposud. Z kaší Kendamil se tímto způsobem připravuje třeba už zmíněná Kendamil Nemléčná rýžová kaše. Její výhodou je mimo jiné to, že pro miminko se chuť podávaného pokrmu příliš nezmění. Dítě by mělo nejprve vypít přibližně polovinu běžné dávky kojeneckého mléka a teprve potom přichází na řadu kaše, která nahradí druhou polovinu mléka. Postupem času je možné nahrazovat kojenecké mléko kaší. Velká výhoda dětských kaší spočívá v tom, že je maminky můžou dětem podávat kdykoliv během dne – ke snídani, obědu nebo k večeři. Děti zasytí mnohem lépe než samotné mateřské mléko, a když jim ji dají k večeři, budou déle a klidněji spát. A spolu s nimi se lépe vyspí i rodiče.

Výhody nemléčných a mléčných kaší

Na trhu jsou dva základní druhy dětských kaší. První jsou už zmiňované nemléčné kaše, které jsou mimo jiné výhodné také pro děti trpící alergií na bílkoviny kravského mléka, protože se můžou připravovat ve speciálním mléce – hydrolyzovaném kojeneckém mléce s již naštěpenou (zjednodušeně řečeno natrávenou) bílkovinou. Naopak mléčné kaše už mléko obsahují, což maminkám zjednodušuje a zrychluje jejich přípravu. Zkrátka se jen rozmíchají v převařené kojenecké vodě. Kendamil oba tyto druhy na základě nejnovějších vědeckých poznatků i dlouhodobých studií obohacuje o přesné množství vitamínů, minerálních látek a dalších živin, které jsou v daném věku pro správný vývoj miminek nezbytné. Celé portfolio kaší Kendamil je možné zakoupit například v oficiálním e-shopu Kendamilu.

Zdroje:

Butte N, Cobb K, Dwyer J, Graney L, Heird W, Rickard K. The start healthy guidelines for infants and toddlers. J Am Diet Assoc 2004; 104: 442-454.
Picarelli A, Tola M di, Sabbatella L, Gabrielli F, Cello T di, Anania MC, Mastracchio A, Silano M, Vincenzi M de. Immunologic evidence of no harmful effect of oats in celiac
Thompson, T. Do oats belong in a gluten-free diet? J Am Diet Assoc. 1997; 97(12) 1413-6.
Janatuinen, E.K.; Kemppainen, T. A.; Pikkarainen, P. H.; Holm, K. H.; Kosma, V. M.; Uusitupa, M. I.; Maki, M.; Julkunen, R. J. Lack of cellular and humoral immunological responses to oats in adults with celiac disease. Gut 2000; 46 (3): 327-331.
Codex stan 1-1985 (rev. 1991): codex general standard for the labeling of prepackaged Foods
Foster. Powell K, Holt SHA, Brans-Miller JC. International table of glycemic index and glycemic load values: 2002. American Journal of Clinical Nutrition 2002, 76:5-56

Prohlášení cookies
Top