Těhotenství je v životě každé ženy radostným obdobím, nicméně klade na ni také psychické a fyzické nároky. To se odráží ve zvýšené potřebě živin (sacharidů, bílkovin, tuků, vitaminů a minerálů), které by měla nastávající maminka svému tělu pravidelně během těhotenství a poté i v době kojení dodávat.
Je třeba mít na paměti, že těhotné ženy mají specifické nutriční potřeby a jejich požadavky na příjem některých živin se v této době zvyšují.
Bílkoviny | + 54 % |
DHA | + 100–200 mg/den |
Vitamín A | + 10 % |
Vitamín B6 | + 46 % |
Vitamín B12 | + 8 % |
Kyselina listová | + 50 % |
Železo | + 50 % |
Zinek | + 38 % |
Jód | + 47 % |
Ať už plánujete stát se maminkou, jste v očekávání, nebo už držíte miminko v náručí, vždy je třeba dbát na správnou výživu a dostatečný pitný režim. Energie a živiny, které maminka přijímá z jídla, využívá v první řadě pro správné fungování svého těla, nicméně živiny přecházejí také do jejího mateřského mléka. To je obvykle pro malá miminka také jediným zdrojem potravy, a proto je velmi důležité, aby strava maminky byla pestrá, vyvážená, obsahovala všechny důležité živiny a vitamíny, a hlavně – aby je obsahovala v potřebném množství.
Aby všechno fungovalo, jak má, je vhodné, aby důležité živiny obsahoval jídelníček už před tím, než se miminko v těle maminky začne vyvíjet.
Obrovský význam už v těhotenské výživě má kyselina listová (folát). Doporučený denní příjem kyseliny listové je v těhotenství 600 μg1. Jde o vitamín skupiny B rozpustný ve vodě, který se podílí na dělení buněk, přispívá k normální krvetvorbě a k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Kromě toho kyselina listová přispívá i ke snížení míry únavy a vyčerpání. Zvýšený příjem kyseliny listové by měl začít nejpozději 4 týdny před začátkem těhotenství a měl by pokračovat do konce 1. trimestru2. Mezi potraviny, které obsahují kyselinu listovou patří špenát, salát, zelí, zelené fazolky nebo květák.
Samotná kyselina listová nicméně nemá vlastní biologické účinky a biologicky aktivní jsou až její metabolity, které vznikají enzymatickou přeměnou v játrech. Pro přeměnu kyseliny listové v aktivní metafolin je nezbytný enzym, který je označovaný zkratkou MTHFR. U některých jedinců může být aktivita tohoto enzymu snížena vlivem genetických dispozic.
Kojení znamená pro tělo maminky velkou zátěž, a proto v té době maminka potřebuje přijmout zhruba 500 kcal denně navíc. Energii dodají maminkám obiloviny – rýže, těstoviny a pečivo, které by mělo být nejlépe celozrnné. Navíc obsahují vlákninu, minerální látky a vitamíny. Samozřejmostí jídelníčku by měla být syrová i vařená zelenina a ovoce a měly by se objevovat v každém jídle maminky.
Zdrojem bílkovin a vápníku, který je potřebný pro udržení normálního stavu kostí, je mléko a mléčné výrobky. Dalším zdrojem bílkovin jsou i ostatní živočišné produkty, jako například vejce. Z mas je nutné vybírat libové červené maso (vepřové, hovězí), které je bohaté na železo. Nejméně dvakrát za týden by zejména nastávající maminky měly jíst ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je třeba losos, sleď nebo pstruh.
Příjem kyseliny dokosahexaenové (bývá označovaná zkratkou DHA a patří do skupiny omega-3 mastných kyselin) z těla matky přispívá k normálnímu vývoji mozku plodu a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých, tj. 250 mg DHA a EPA (kyseliny eikosapentaenové).
Maminky i nastávající maminky můžou k pestré a vyvážené stravě doplňovat některé potřebné látky i pomocí doplňků stravy a nápojů pro těhotné, jako je například rozpustný nápoj Kendamum. Jeho příprava je zcela jednoduchá – stačí jej rozmíchat ve vodě. Kromě lahodné chuti patří k jeho hlavním výhodám fakt, že si jej maminky i nastávající maminky můžou připravit prakticky kdykoli a kdekoli, stačí mít u sebe odpovídající odměřené množství prášku.
Nápoj Kendamum obsahuje kyselinu listovou, a to i její biologicky aktivní formou (L-methyltetrahydrofolát), DHA a vitamíny B6, B2, D a C a minerály vápník a hořčík.
Nápoj Kendamum je doplněk stravy a neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy ani zdravého životního stylu.
Zdroje:
1. Dietary Reference Intakes, J Perinatal Med 2008
2. Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr DACH 2015
3. Vakhapova V, Cohen T, et al. Phosphatidylserine containing omega-3 fatty acids may improve memory abilities in non-demented elderly with memory complaints: a double-blind placebo-controlled trial. Dement Geriatr Cogn Disord. 2010;29(5):467-474.
4. Vakhapova V, Richter Y, et al. Safety of phosphatidylserine containing omega-3 fatty acids in non-demented elderly: a double-blind placebo-controlled trial followed by an open-label extension. BMC Neurol. 2011; 11:79.
5. Schmidt K, Weber N, et al. A lecithin phosphatidylserine and phosphatidic acid complex (PAS) reduces symptoms of the premenstrual syndrome (PMS): Results of a randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial. Clin Nutr ESPEN. 2018 Apr; 24:22–30.