Až polovina obyvatel Evropy trpí nedostatkem jódu. Díky obohacování soli a dalších potravin o tento prvek se jeho nedostatek Čechů naštěstí skoro netýká. Víte ale, proč je vlastně pro děti i pro dospělé tolik důležitý?
Jód je prvek, který člověk pro to, aby mohl fungovat, zkrátka potřebuje. Je nezbytný pro činnost štítné žlázy, respektive pro to, aby mohla tvořit hormony. A ty jsou nezbytné pro optimální tělesný a duševní vývoj.
Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí a je umístěna ve spodní přední části krku před dýchací trubicí. Jejím úkolem je aktivní zachytávání jódu z krve, který pak využívá při tvorbě hormonů thyroxinu a trijodthyroninu. Ty jsou následně podle potřeby uvolňovány do krevního oběhu.
Nedostatek jódu může vést ke vzniku strumy (zvětšení štítné žlázy), ale může se také projevovat zvýšenou únavou, nesoustředěností, apatií, suchostí kůže, pocitem chladu, zhoršenou koordinací pohybů nebo přibíráním na váze. V těhotenství může nedostatek jódu způsobit špatný vývoj plodu a po narození dítěte má vliv na rozvoj mozkových funkcí (rozvoj intelektu). U žen dochází vlivem nedostatku jódu k poruchám menstruačního cyklu a k problémům s otěhotněním nebo donošením dítěte. Nedostatkem jódu je nejvíce ohrožen lidský plod, děti do tří let věku, dospívající jedinci a těhotné a kojící ženy.
Hlavní příčinou nedostatku jódu je jeho nízké množství v potravě.
Nejlepším zdrojem jódu jsou mořské ryby a mořští živočichové, dále mléko a mléčné výrobky. Jódem je nicméně nutné obohacovat i kuchyňskou sůl, kterou pak používají i producenti potravin při jejich výrobě. Jodidovanou sůl tak najdeme třeba v cereáliích nebo uzeninách.
Kojenci a děti 0–6 let: 90 μg/den
Těhotné ženy: 250 μg/den
Kojící ženy: 250 μg/den
Zdroj: Guideline: Fortification of Food-Grade Salt with Iodine for the Prevention and Control of Iodine Deficiency Disorders. Geneva: World Health Organization; 2014.ISBN-13: 978-92-4-150792-9
Kendamil 2 obsahuje 15 μg jódu na 100 ml. Při doporučené dávce 600 ml za den (6měsíční kojenec) získá dítě 90 μg/den, tedy doporučené množství jódu pro jeho zdravý vývoj. Množství jódu se ještě zvyšuje při podávání příkrmů. Všechna kojenecká mléka Kendamil obsahují vždy optimálním množství jódu, které odpovídá potřebám kojenců a batolat daného věku.
Kendamum – mléčný nápoj pro těhotné a kojící ženy obsahuje 117 μg jódu v jedné porci (200 ml). Při doporučené denní dávce (2 porce) získá žena 234 μg jódu, což s jeho dalším příjmem ve stravě matky plně pokrývá nejen její potřeby, ale i potřeby vyvíjecího se nebo kojeného dítěte.