Známé britské Celebrity „Angels“ se zabývaly otázkami ohledně vývoje a pokroků v oblasti produkce kojenecké výživy a zároveň zjišťovaly, proč musí prvorodička v některých případech zvolit náhradní kojeneckou stravu.
Existuje mnoho zdokumentovaných přínosů kojení, ale více než 8 z 10 maminek ve Velké Británii není schopno své miminko přirozeně kojit. Situace, jako jsou dlouhé porody a porody císařským řezem, mohou mamince znemožnit kojení jejího miminka, nebo ovlivnit tvorbu mateřského mléka. Některé děti, jako například ty s omezenou pohyblivostí jazyka kvůli zkrácené podjazykové uzdičce, mohou mít problémy s přisátím a příjmem mléka od své maminky. Takovýchto případů je mnoho a to znamená, že musíme mít k dispozici vhodné alternativy k mateřskému mléku.
V ideálním případě by mělo náhradní kojenecké mléko obsahovat přísady, díky kterým se přiblíží nutričnímu složení mateřského mléka. Koneckonců, matka příroda dala kojeneckému mléku (od matky) zlatý standard, o jehož zrcadlení by měla usilovat všechna náhradní kojenecká mléka. Rodiče by měli hledat tu nejlepší možnou alternativu.
To skutečně závisí na volbě každé maminky. V současné době je mnohem větší nabídka mlék, takže pokud převádíte dítě na náhradní kojenecké mléko, je nutné si udělat drobný průzkum trhu a informace si nastudovat. Po letech, kdy byla náhradní mléka velice podobná, mohou nyní rodiče najít významné rozdíly, důležité je však číst etikety.
Většina umělých mlék, vyrobených v posledních několika desetiletích, použila ve svém složení odstředěné mléko (z čistě nákladových důvodů) a poté ho doplnila rostlinným olejem včetně palmového oleje, aby poskytla dětem energii. Tato energie by ale měla pocházet z plnotučného mléka. Nová britská značka, Kendamil, používá plnotučné mléko, aby nabízela energii přirozenou cestou. Právě takové bylo složení v době našich prarodičů. Odborníci nyní věří, že tato umělá mléka, která obsahují plnotučné výživné látky, mohou lépe napodobit mateřské mléko. Obsah tuku kravského plnotučného mléka je tak blíže k obsahu lidského mléka.
Jednoduše řečeno, byste je mohli nazývat "mastnými kyselinami" a asi 400 z nich se nachází v mléčných tucích. Jedná se o hlavní zdroj energie naší stravy. Mastné kyseliny dělají skvělou práci v našich trávicích systémech a pomáhají absorbovat vitaminy A, D, E a K do naší krve. Dále se starají o zdraví našich buněk a tkání, stejně tak, jako udržují naše střeva zdravá. Také nám poskytují dobré trávení, chrání před srdečními chorobami a pomáhají absorbovat vápník a další minerály.
Určitě. Plnotučné kravské mléko obsahuje velké množství vitamínů B, včetně B2 (riboflavinu) a B12. Obsahuje také minerály - jód, draslík a fosfor - a cholin, který velmi pomáhá vývoji novorozence.
Rozhodně. Zatímco jsme všichni zvyklí na čtení složení na všem, od jogurtových kelímků až po margaríny, které mají být částečnou náhradou másla, někdy se ale bohužel nesoustředíme na to, co je uvnitř dózy s náhradním dětským mlékem. Mnoho rodičů si prostě neuvědomuje, že mnoho značek kojenecké výživy (náhradního mléka) obsahuje palmový olej - což způsobuje, že se ochránci životního prostředí bouří, kvůli způsobu sklizeně palmového oleje, kterým dochází k hromadnému ničení deštných pralesů a přírodních stanovišť některých druhů živočichů a rostlin. Stejně tak není nutné krmit své děti rybím olejem, zvláště pokud existují alternativní zdroje Omega 3 a 6, jako jsou čisté a nekontaminované mořské, přírodní řasy, které jsou použity ve výrobcích Kendamil. Kendamil neobsahuje rybí olej z důvodu rostoucí intolerance dětí na tuto látku, která může způsobit zvracení a jiné problémy.
V posledních letech se vědci včetně Dr. Emma Derbyshire, Bernadette Delplanque a Charlotte Baudry, Claire Bourlieu a Karima Bouzerzour a J Bruce German a Cora J Dillard zaměřili na zřetelný strukturální rozdíl mezi kyselinou palmitovou z palmového oleje a kyselinou palmitovou objevující se přirozeně v lidském a plnotučném kravském mléce. Naznačili, že užívání "špatné" kyseliny palmitové může dětem způsobit některé zdravotní problémy.
Kyselina palmitová z lidského a plnotučného kravského mléka napomáhá trávení u malých dětí a příjmu živin, ale kyselina palmitová z palmového oleje má jinou strukturu než ta v lidském a kravském mléce a předpokládá se, že to vede k tomu, co je popsáno jako " zasolování" ve střevech malého dítěte. Dítě je údajně neschopné absorbovat kyselinu palmitovou v této formě a kyselina reaguje s vápníkem v kojeneckém mléce, což způsobuje nežádoucí reakce (při které vznikají soli), které pravděpodobně ponechají vaše děťátko poměrně neklidné a může vést k větším problémům s trávením. Vzhledem k tomu, že vápník pocházející z mléka není správně absorbován, může být narušován vývoj kostí dítěte. Vědci také spojují použití palmového oleje v umělých mlékách s tvrdší stolicí a sníženou energií u dětí, které byli této studii podrobeni.
Proto myšlenka spočívá v tom, že užívání náhradního mléka s kravským mléčným tukem zvyšuje trávicí účinek.
Tradičně je odpověď "ne". Většina náhradních mlék velkých a známých značek je po dlouho dobu vyráběna v továrnách třetích stran po celé Evropě. Například Kendamil je v současné době jedinou značkou kojeneckého výživy vyráběné ve Velké Británii ve městě Kendamil v chraněnné krajinné oblasti Lake District. V současné době je to jedna z mála značek na trhu, která zdůrazňuje svůj původ, neboť je vyrobena v továrně v Kendalu, která vyrábí dětskou výživu od roku 1962 a která je jedním z vývojových center pro kojeneckou výživu. Mléčné tukové živiny použité v mléce a kaších Kendamil pocházejí z mléka produkovaného 220 farmami v rámci anglické oblasti Lake District. Mléko Kendamil obsahuje zároveň akreditaci Red Tractor, která přísně kontroluje a reguluje pěstitele a chovatele v zemědělství. Bohužel v řadě států EU neexituje žádná legislativa, která by požadovala od velkých evropských výrobců, aby uváděli, kde se jejich náhradní mléko vyrábí, a výrobci náhradního mléka nejsou právně povinni oznámit, kde se jejich náhradní mléko vyrábí.