Pitný režim u dětí na umělém kojeneckém mléce
28. 10. 2019

Pitný režim u dětí na umělém kojeneckém mléce

Do šesti měsíců věku dítěte je pro něj plnohodnotným zdrojem tekutin mateřské mléko. Žádné další tekutiny mu není nutné podávat. Pokud se však kojení z nějakého důvodu nedaří, nastupuje náhradní umělé mléko, ať již částečně, nebo plně.

Výjimkou, kdy je třeba v tomto věku přidat další tekutiny, jsou situace, kdy má dítě průjem a zvrací nebo při horečce a také v horkém počasí. V těchto situacích dochází k velkým ztrátám tekutin a miminko se může stát snadno dehydrovaným.

Miminko by mělo vypít denně asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti, a to ať již je kojené, nebo je na umělé výživě. U kojených dětí se vypité množství nesleduje a miminka by měla být k prsu přikládána tak často, jaké jsou jejich potřeby. U dětí krmených náhradním mlékem se doporučuje dávkování podle věku a váhy dítěte.

Další tekutiny začínáme dítěti obvykle podávat v období prvních příkrmů, což je nejpozději od 6. měsíce věku. Příkrmy se přidávají k mateřskému nebo kojeneckému mléku, takže další tekutiny nejsou zapotřebí. Po dosažení plné dávky příkrmu můžete dítěti nabídnout k pití kojeneckou vodu nebo speciální dětské čaje. V roce věku, kdy se jídelníček dítěte již podobá jídelníčku dospělých, by mělo dítě vypít alespoň 1 litr tekutin denně, včetně mléka.

Do 6 měsíců věku je nutné k pití i k vaření používat kojeneckou vodu, a to kvůli možné otravě dusičnany. Převařování vody je nutné pouze zhruba do 6. / 9. měsíce. Jak dítě leze a je zvídavé, dostane se mu za den z rukou do úst mnohem více bakterií, než kolik by mohlo dostat z nepřevařené vody.

Minerální vody nejsou pro kojence ani batolata vhodné, protože vysoké množství minerálů může zatěžovat ledviny.  Lepší je podávat dětem i v pozdějším věku balenou kojeneckou vodu nebo běžnou vodu z vodovodu. V menším množství můžete dítěti dát zeleninovou nebo ovocnou šťávu z čerstvé zeleniny a ovoce. Bylinkové čaje by měly být kojencům podávány v malém množství, a to pouze jako zpestření k jiným nápojům.

Až do roku věku by měla být podstatná část denní dávky tekutin pokryta kojeneckým nebo mateřským mlékem.

Nápoj podávejte dítěti mezi jídly nebo při něm, ne před jídlem. Dítě by se mohlo nasytit a odmítat jídlo. Dítě si většinou samo o pití neřekne, je tedy na nás hlídat, aby dostatečně pilo. Je zapotřebí dětem nabízet tekutiny průběžně během celého dne.

Kojencům by neměl být podáván černý a zelený čaj. Tyto druhy čaje obsahují třísloviny a další sloučeniny, které na sebe váží železo a jiné minerály, které se následně špatně vstřebávají v organismu. Dejte pozor také na heřmánkový čaj, který může někdy způsobovat alergie.

Ani sladké nápoje nejsou pro děti vhodné. Pitím sladkých nápojů se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, může způsobovat průjmy a vytvořit predispozici k obezitě.

Ideální věk, kdy dítě začínáme učit pít z hrnečku, je mezi 7. až 8. měsícem. Důležitý je vhodně vybraný hrníček, který by měl být s dvěma uchy, malým obvodem a velkým otvorem. Ze začátku hrneček dítěti přidržujeme a dáváme mu napít pouze po malých dávkách. Vhodné je nechat hrneček dítěti stále dostupný tak, aby na něj dítě dosáhlo a mohlo se napít kdykoliv má potřebu.

Zdroj: https://www.promaminky.cz/clanky/vyziva-stravovani-80/pitny-rezim-miminka-aneb-staci-kojenecke-mleko-288

Prohlášení cookies
Top