Voda sice nepatří mezi živiny, protože tělu nedodává žádnou energii, přesto je její dostatečný přísun pro správné fungování lidského organismu naprosto nezbytný.
Voda se podílí na regulaci tělesné teploty, umožnuje transport živin, kyslíku a pouze v její přítomnosti probíhá celá řada metabolických pochodů v těle. Působí také příznivě při trávení, odvádí zplodiny metabolismu močí z těla a mnohé další.
Vodu pravidelně denně ztrácíme, a to močí (60 %), odpařováním kůží (20 %), dýcháním (15 %) a také stolicí (5 %). Tyto ztráty je nutné denně nahrazovat, a proto je potřeba přijímat denně tekutiny v dostatečném množství.
Dospělý organismus obsahuje 55–60 % vody, u dětí (zejména malých do 3 let věku) je procentuální obsah vody vyšší než u dospělých. U kojence tvoří voda 75–80 % tělesné hmotnosti. Malé děti jsou na ztrátu vody značně citlivé a i 10% dehydratace je již může ohrozit na životě. Například u pětikilového dítěte je ztráta vody 0,5 kg již závažná. Nedílnou součástí zdravé výživy dítěte je proto i dostatečný pitný režim.
V příjmu tekutin je potřeba přihlédnout i k individuálním požadavkům: věk, zdravotní stav, fyzická aktivita, tělesná teplota a teplota okolí.
U zdravých kojenců je v období prvních 6 měsících života zajištěno odpovídající množství tekutin zcela dostatečně kojením, případně podáváním některé z mléčných formulí umělé výživy. Je nevhodné nabízet v tomto věku dětem čaj nebo jinou tekutinu. Výjimkou z tohoto doporučení je opravdu horké počasí, horečka, nadměrné pocení či ztráta chuti k jídlu. V takové situaci můžeme kojenci nabídnout ideálně kojeneckou vodu anebo výjimečně velmi ředěnou ovocnou šťávu či ovocný dětský čaj.
Denní potřeba vody u donošených novorozenců a kojenců
Věk Potřeba vody (v ml na kg hmotnosti)
první den života 50–70
druhý den života 70–90
třetí den života 80–100
čtvrtý den života 100–120
pátý až devátý den života 100–130
desátý den až 7. měsíc 150–160
8.–12. měsíc 100–140
3–5. rok 80–100
Okolo 6. měsíce věku dostává dítě kromě mléka již první příkrm a v dalších měsících pak upravené součásti stravy obvyklé pro dospělé. V tomto období je tedy již nutné dítěti zabezpečit odpovídající příjem tekutin, a to cca 200 ml/den kojenecké vody.
Batole kolem roku věku potřebuje asi 1,5 l tekutin za den. Započítává se voda i v potravě a v mléku.
Batolata a děti předškolního věku by proto v rámci zdravého pitného režimu měly vypít asi 500 ml mléka, zbývající množství tekutin by měly uhradit vhodným druhem nápojů.
Důležité je doplňovat tekutiny pravidelně v průběhu celého dne. Pokud má dítě už žízeň, znamená to, že málo pije. Vedle pocitů žízně, je příznakem nedostatku tekutin únava, bolesti hlavy, zácpa a pokles tvorby moči. Množství tekutin pro dítě je závislé na věku a tělesné hmotnosti. Čím je dítě menší, tím více tekutin na 1 kg hmotnosti potřebuje. U starších dětí se můžeme orientovat pomocí následující tabulky s potřebou tekutin.
Denní spotřeba tekutin u starších dětí
4–7 let 7–10 let 10–13 let 13–15 let 15–19 let
Celkem (l/den) 1,6 1,8 2,15 2,45 2,8
Z nápojů (ml/kg/den) 75 60 50 40 40
Výpočtem je možné zjistit orientační množství denní potřeby tekutin, například osmileté dítě vážící 27 kg, by mělo vypít 27 × 60 ml = 1620 ml.
O dostatečnosti příjmu tekutin se můžeme přesvědčit podle množství a zbarvení moči. Pokud má moč tmavou barvu, je to známka nedostatečného zásobení organismu tekutinami. (Pozor, některé doplňky výživy a potraviny mohou zbarvit moč tmavě, např. červená řepa).
Příjem tekutin je potřeba rozvrhnout rovnoměrně po menších dávkách do celého dne. Není dobré vypít doporučené množství denní v krátkém časovém úseku, protože by to zatížilo orgány, které se podílejí na zpracování vody (ledviny, trávicí trakt). Pít je dobré, pokud ještě nemáme pocit žízně.