Vědci tvrdí, že děti, které pijí plnotučné kravské mléko, mají vyšší hladinu vitaminu D. Výsledky vyvracejí zažité domněnky, kdy se považuje za zdravější polotučné nebo odtučněné mléko. Ve 20. století bylo typické, že děti byly podporovány v pití plnotučného mléka, a to zejména v poválečném období se snahou o obnovení zdraví národa. V roce 2009 však agentura pro potravinářské standardy (FSA) varovala, že děti konzumují příliš velké množství tuku a ucpávají se jim tepny. Rodičům bylo najednou doporučováno, aby svým potomkům starším dvou let podávali pouze mléko polotučné.
Současná studie, které se podrobilo více než 2 700 dětí ve věku 1 až 6 let, zjistila, že děti, které pily plnotučné mléko, měly index tělesné hmotnosti (BMI) skoro o celou jednotku nižší než ty, které pily mléko s obsahem tuku 1 % nebo 2 %.
BMI, index tělesné hmotnosti (z anglického body mass index), je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.
Výzkum provedený nemocnicí sv. Michaela v Torontu také zjistil, že děti, které pijí plnotučné mléko, se mohou cítit sytější. Dr. Jonathon Maguire, vedoucí studie, dodává, že děti vyrůstající na plnotučném mléce nemají tak velkou potřebu jíst vysoce kalorické potraviny jako jejich protějšky pijící odstředěné mléko.
Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition také zjistila, že děti, které vypily jeden šálek plnotučného mléka každý den, měly srovnatelné hladiny vitaminu D s těmi, které konzumovaly téměř třikrát tolik odstředěného mléka. Mohlo by to být proto, že vitamín D je rozpustný v tucích, což znamená, že se rozpouští v tuku spíše než ve vodě.
"Děti, které pijí mléko s nízkým obsahem tuku, nemají nižší tělesný tuk a také nemají prospěch z vyšší hladiny vitamínu D v plnotučném mléce," řekl Maguire.