Bez palmového oleje
Všechny produkty Kendamil jsou vyrobeny bez palmového oleje. Používání palmového oleje by nemuselo být etické, zejména proto, že může podporovat masivní kácení deštných pralesů v oblastech, kde se palma olejná pěstuje.
Přehled důkazů z devíti studií také ukázal, že užití palmového oleinu (tekutá složka palmového oleje) v kojeneckých recepturách může mít nezamýšlené následky včetně sníženého střevního vstřebávání tuků a vápníku.
Bez rybího tuku
Alergie na ryby patří mezi rizikové alergie, protože hlavní alergen – bílkovina parvalbumin – je velmi stabilní. To znamená, že je odolná jak proti tepelnému zpracování, tak proti trávicím enzymům. Vyskytuje se v bílé svalovině ryb. Alergie se projevuje různě. Od kožních projevů (ekzém), přes trávicí (např. průjem, zvracení) a dýchací potíže. Alergii může způsobit i pouhý kontakt s rybou nebo i požití potraviny, která byla připravována v oleji, na kterém před tím byla smažena ryba nebo využívání rybího oleje k přípravě zeleninových salátů. Charakter továrního zpracování ryb a rybího oleje, i přes několik stupňů čištění, nevylučuje stopové zamoření.
Odborníci kladou ve výživě dětí důraz na přísun esenciální polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (tzv. LC-PUFA) z řady omega-3 - DHA (kyselina dokosahexaenová). Ta je nenahraditelná prakticky již od prenatálního vývoje – správný růst a vývoj mozku, očí, imunity, srdce a cév) a jejím zdrojem byl a je právě rybí olej. Pokud se obáváte nedostatečného příjmu DHA, nemusíte. Výborným a novým zdrojem jsou i „nealergizující“ řasy, např. Schizochytrium Sp.T18, kterou, jako jediné kojenecké mléko, obsahuje Kendamil.
Odkazy:
1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9.
2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.
Bez GMO
Geneticky modifikovaný organismus (GMO) je organismus, jehož genetický materiál (například DNA) byl úmyslně změněn, a to způsobem, který v přírodě normálně neprobíhá. Na rozdíl od šlechtění, se kterým experimentoval zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel, vede výše zmíněný postup k získání organismů se zcela novými vlastnostmi. Například rostliny jsou odolnější vůči herbicidům, škůdcům, parazitům, infekčním chorobám nebo chladu. Na druhou stranu existuje riziko, že by mohly u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. GMO potraviny a plodiny se vytvářejí teprve krátce, a proto nikdo nedokáže 100% zaručit, že jsou skutečně bezpečné.
Bez sóji
Sója patří mezi jedny z nejvýznamnějších potravin díky svému obsahu bílkovin. Ale jen díky nim. Jinak patří mezi nejvýznamnější alergeny a může se vyskytnout prakticky v každé průmyslově vyráběné potravině. A ani sójový olej – lecitin by nemusel být dokonale zbaven sójových bílkovin. Příznaky alergie jsou podobné jako u alergie na bílkovinu kravského mléka, tj. kopřivka, atopický ekzém, dýchací a trávicí potíže. Alergie na sóju se málokdy vyskytuje samostatně, zkřížená alergie může být např. s arašídami, čočkou, … atd. A stejné je to i s kravským mlékem. Uvádí se, že kolem 10–14 % kojenců s alergií na bílkovinu kravského mléka má i současně alergii na sóju. Proto je náhrada kravského mléka sójovými přípravky nevhodná.
Odkazy:
1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9.
2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.