Mateřské mléko je nejpřirozenější strava kojenců, která jim poskytuje všechny nezbytné látky pro jejich správný a optimální růst. Unikátní bioaktivní složkou1 mateřského mléka jsou právě HMO (z angličtiny Human Milk Oligosaccharides), které hrají důležitou roli v imunitním systému novorozence. Ovlivňují také vznik střevní mikroflóry a vývoj střeva.
Jejich struktura je jedinečná – jedná se o složité sacharidy (cukry), které mají za základ laktózu. HMO jsou pro kojence nestravitelnou vlákninou, která slouží jako potrava pro střevní bakterie. Věděli jste, že tvorba HMO vyžaduje až 10 % z celkové energie, kterou matka vynaloží na tvorbu mateřského mléka?
V mateřském mléce byly objeveny poměrně nedávno. Teprve vývoj moderních technologií v posledních deseti letech umožnil první syntetickou výrobu alespoň některých z nich. V dnešní době už je tak možné přidávat tyto oligosacharidy do umělých kojeneckých mlék, díky čemuž se svým složením pak ještě více přibližují mateřskému mléku.
Oligosacharidy mateřského mléka jsou 3. největší pevnou složkou mateřského mléka, ve kterém se nachází obrovské množství, některé studie uvádí až 1000 různých struktur. Například HMO na pozici 2’FL (fukosyllolaktóza) byl první synteticky vyrobený oligosacharid vůbec! Dále se můžeme setkat s HMO na pozici 3’GL (3'-galaktosyllaktóza). Jedná se o galaktosyllaktózu, která je typická například pro kravské mléko, nicméně se objevuje i v mateřském mléce, a to především zpočátku – v kolostru.
Kolostrum je první mateřské mléko, ze kterého dítě těsně po porodu získá obrovské množství prospěšných látek. Ve zralém mateřském mléce se HMO (3’GL) nachází v menším množství, ale je tam zastoupen téměř vždy.3 Toto prebiotikum pomáhá zabraňovat zánětlivým reakcím zvláště v nezralé střevní sliznici nebo dokáže zabránit ztrátě celistvosti střevní bariéry.4, 5, 6
O těchto oligosacharidech víme, že nemají výživový význam, ale že jsou důležitou bioaktivní složkou. HMO mají čtyři hlavní funkce, mezi které patří:
Mezi prebiotické oligosacharidy, které najdeme běžně v přírodě, řadíme galaktooligosacharidy (GOS) nacházející se v laktóze, nebo fruktooligosacharidy (FOS), které se vyskytují v rostlinách. Na základě výzkumu oligosacharidů mateřského mléka byla vyvinuta směs galaktooligosacharidů a fruktooligosacharidů (GOS/FOS) v poměru 9:1. Ve směsi mají GOS a FOS vzájemně propojený účinek. Tato prebiotická směs se používá již více než 20 let a má za sebou největší počet odborných studií, které prokazují její účinky:
Zdroje: