Mořské řasy a hejno ryb v modrém moři
Proč Kendamil neobsahuje rybí tuk
8. 03. 2022

Proč Kendamil neobsahuje rybí tuk

Rybí tuk v kojeneckém mléce? V Kendamilu rozhodně ne!

Věděli jste, že kvůli nadměrnému lovu mořských ryb, z kterých se získává rybí tuk, už některé druhy málem vyhynuly? Nekontrolovaný rybolov snížil populaci ryb ve světových oceánech skoro o třetinu!

Žádné mléko z rodiny Kendamilu rybí tuk neobsahuje

Značka Kendamil se od samého začátku její existence zavázala, že bude k naší planetě šetrná. Mezi její hlavní hodnoty patří získávání těch nejlepších ingrediencí, ovšem z udržitelných zdrojů. A to platí dodnes.

Ekologie a udržitelnost je důvod, proč Kendamil nikdy nebude obsahovat rybí tuk. Díky vegetariánské receptuře přesto obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny (kam patří i DHA, tedy kyselina dokosahexaenová), které miminka potřebují pro jejich vývoj. Zdrojem pro nás ale nejsou ryby, nýbrž mořské řasy!

Proč je použití DHA rostlinného původu v dětských mlécích lepší než rybí tuk:

  • bezpečnost a vysledovatelnost 💙
  • přírodní (a přirozený) zdroj DHA 🌿
  • vyšší čistota 🤍
  • udržitelný zdroj 🌏
  • výrobky jsou vhodné i pro vegetariány 🌱
  • bez rybího zápachu a případných alergenů obsažených v rybím tuku 🐟

Proč je lepší použít omega-3 mastné kyseliny rostlinného původu v kojeneckém mléce?

  • Bezpečnost a vysledovatelnost. Mikrořasy, z kterých rostlinnou formu DHA získáváme, se pěstují v čistém a kontrolovaném prostředí. Použití takové DHA je tedy bezpečnější.
  • Přirozený zdroj DHA. Mikrořasy, které používáme, neobsahují žádné nečistoty, které by se do nich mohly dostat, kdyby rostly v oceánech. Naše mikrořasy jsou čistším a přímějším zdrojem omega-3 (DHA) než tuk z ryb, které by se během jejich života mohly pohybovat ve znečištěných vodách.
  • Ochrana přírody a biodiverzita. Díky tomu, že řasy pěstujeme, se nepodílíme na nadměrném rybolovu. Proč? Protože jsme se zkrátka rozhodli chránit moře a život v něm.
  • Vhodné pro vegetariány. Díky použití DHA z rostlin je naše receptura vhodná i pro vegetariány.
  • Bez typického rybího zápachu. Protože naše omega-3 mastné kyseliny pocházejí z rostlin, nejsou cítit nepříjemnou rybinou.

Proč je získávání DHA z ryb špatné?

Protože nadměrný rybolov ničí přirozenou rybí populaci a je příčinou toho, že se počet ryb snížil už o třetinu. A to je velký zásah do mořského ekosystému...

Řasy jsou rybí tuk schopné nahradit v plné míře. Navíc tím, že používáme jako zdroj DHA mikrořasy, které si sami pěstujeme, se nepodílíme na vybíjení ryb a s tím spojené devastaci moří a oceánů.

Sečteno a podtrženo: řasy obsahují ty omega-3 mastné kyseliny, které miminka potřebují pro jejich vývoj. Při jejich získávání nedochází k ničení přírodních zdrojů. A tady je hned několik důvodů, proč je získávání omega-3 mastných kyselin z rostlin lepší než z ryb:

  1. Přidáváním DHA získaných z řas namísto z rybího tuku přispíváme k ochraně citlivého mořského ekosystému, který je nedílnou součástí ekosystému celé planety Země.Želva plave v modrém moři
  2. Nadměrný rybolov v minulosti vedl k poškození ekologické rovnováhy a ke znečišťování vod docházelo i kvůli plastovým rybářským sítím, které rybáři v mořích buď zapomněli, nebo jim uplavaly. Nemluvě o tom, co na rybách napáchají utržené háčky. To vše narušuje rovnováhu mořského ekosystému a působí stres mořským živočichům.Asijská žena stojí v moři a rybaří
  3. Pěstování mikrořas umožňuje zachovat dost ryb pro rybáře, kteří je loví udržitelným způsobem. V současnosti jich na tento způsob přechází čím dál víc, protože nadměrný rybolov vede k nekontrolovatelnému úbytku světových zásob ryb. A pak by se mohlo lehce stát, že přirozenou obnovu rybích hejn přestane ekosystém sám zvládat. Mikrořasy jsou vegetariánským zdroje omega-3 mastných kyselin.Zelené mořské řasy

Z nutričního hlediska jsou omega-3 rostlinného původu stejně hodnotné jako ty z rybího tuku, ale na rozdíl od nich je můžou jíst i vegetariáni. A navíc jsou bez nepříjemného rybího zápachu!

Proč je olej z řas v mléce Kendamil přirozeným a udržitelným rostlinným zdrojem omega-3 (DHA)?

Mnohé překvapí, že původním zdrojem omega-3 (DHA) nejsou ryby, ale mikrořasy. Do ryb se omega-3 dostávají tak, že ryby tyto mikrořasy žerou. Pěstování a sklizeň mikrořas je proto tou nejšetrnější metodou, jak přírodní a navíc čistší omega-3 (DHA) získávat. A právě to by z mikrořas mohlo udělat dokonce potravinu budoucnosti. Zejména proto, že poskytují vysoký obsah omega-3, aniž by docházelo k ničení přírodních zdrojů.

Fakta o mikrořasách

  • Mikrořasy mají schopnost růst velmi rychle. Rostou až 10× rychleji než suchozemské rostliny a vyprodukují stejný objem biomasy.
  • Mikrořasy je možné pěstovat lépe než chovat ryby. A jednodušší se také zachovávat při tom ekologické a společensky odpovědné postupy. Mikrořasy rostou v kontrolovaném prostředí a dostávají přesně dávkované množství živin, takže nevzniká žádný odpad.
  • Díky způsobu pěstování se mikrořasy a produkty z nich vyznačují vysokou čistotou a u nich nehrozí riziko kontaminace ze znečištěného oceánu nebo vlivem jiné činnosti člověka.

Co jsou to omega-3 (DHA) a omega-6 (ARA) mastné kyseliny?

  • DHA = kyselina dokosahexaenová
  • ARA = kyselina arachidonová

Možná jste už termín DHA nebo ARA slyšeli, a proto vás bude zajímat, jak a proč jsou pro vaše miminko prospěšné.

Lidské mateřské mléko obsahuje polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LCPUFA), které hrají důležitou roli v růstu a vývoji mozku, při vývoji zraku, podílejí se na regulaci krevního tlaku, funkci ledvin, srážení krve a zánětlivých a imunologických reakcích. Mezi LCPUFA patří i ty z řady omega-3 (DHA) a omega-6 (ARA). Obě do našeho kojeneckého mléka Kendamil přidáváme.

Je možné, aby mělo mimiko dostatek omega-3 (DHA) i bez rybího tuku?

Možná se touto otázkou zabýváte, protože jste slyšeli pověru, že omega-3 produkují ryby. A to je třeba vyvrátit, protože ryby vlastní omega-3 mastné kyseliny neprodukují! Stejně jako lidé je potřebují získávat z potravy. A schválně hádejte, jaký je hlavní zdroj omega-3 pro ryby? Pokud jste dočetli až sem, tak už to samozřejmě víte – mikrořasy.

Do kojeneckých mlék Kendamil tedy získáváme potřebné omega-3 přímo ze zdroje. A to udržitelným způsobem.

Holčička se sklenicí vody si prohlíží tobolku s rybím tukem

Proč je v Kendamilu DHA rostlinného původu?

Lidé (včetně kojenců!) si omega-3 nevytvářejí, ale musí je přijímat z potravy. DHA se vytváří přeměnou z esenciální mastné kyseliny zvané ALA (kyselina alfa-linolenová). ALA je jednou z omega-3 mastných kyselin a najdeme ji v semenech a ořeších a ve většině rostlinných olejů, zejména v řepkovém. Kendamil kombinuje výživné tuky z plnotučného mléka s těmito zdravými esenciálními mastnými kyselinami, přičemž využívá kombinaci slunečnicového a řepkového oleje, které mají přirozeně vysoký obsah mastných kyselin a ALA (omega-3).

Jak bylo zmíněno výše, lidské tělo potřebuje buď ALA (aby se přirozeně přeměnilo na DHA), nebo přímý zdroj DHA. Protože, jak u také víme, tělo si je samo vyrobit neumí! Pokud dítě dostává ve stravě ALA, tak dokáže jeho organismus vyrobit určité množství DHA. Obecně je ale pro dosažení potřebné hladiny DHA a pro dosažení normálního zrakového vývoje nutné dodávat DHA přímo do stravy jako její doplněk. A právě tady přicházejí ke slovu naše mikrořasy! Kromě životně nezbytných mastných kyselin z řepkového a slunečnicového oleje přidáváme do našeho mléka olej z mořských řas jako. přímý zdroj rostlinné DHA.

Pokud jste se teď ztratili, nezoufejte! V každém případě vás můžeme ubezpečit, že vaše miminko dostane všechny potřebné omega-3 mastné kyseliny, protože je do mléka Kendamil přidáváme ne z jednoho, ale hned ze dvou zdrojů. Jsou v nich jak ve formě ALA, kterou tělo přirozeně přeměňuje na DHA, tak také v rostlinné variantě DHA, a to přímo ze zdroje – z mikrořas! Použitím rostlinné DHA ve všech našich kojeneckých mlécích Kendamil neděláme kompromisy ani z hlediska výživových hodnot, ani z hlediska ochrany přírody.

Bez rybího tuku je Kendamil laskavější k dětem i k přírodě

Důležité jsou pro nás děti i naše planeta. Proto se vždy budeme zodpovědně chovat k našim nejmenším i k přírodě. V Kendamilu se snažíme nejen o to, aby děti dostávaly tu nejlepší výživu, ale děláme také všechno proto, aby i planeta, kterou zdědí, byla stejně zdravá jako oni.

To je také důvod, proč je Kendamil bez palmového oleje a všechny suroviny, které obsahuje, pocházejí z lokálních zdrojů a z čisté přírody. Věříme, že tento způsob produkce je udržitelný. Podporujeme lokální rodinné farmy, a protože všechny naše ingredience získáváme z místních zdrojů, je naše uhlíková stopa opravdu (opravdu!) velmi malá. A malá stopa znamená velké kroky ke zdravějšímu světu!

Chceme být značkou, která je šetrná k přírodě a která používá suroviny s jasným a vysledovatelným původem. Pomozte nám i vy chránit přírodu a mořské ekosystémy.

Už teď vám děkujeme za každý krok, který s námi na této cestě uděláte.

Koupit Kendamil

 

Důležité upozornění: Kojení je nejlepší způsob, jak vyživovat vaše dítě. Umělá kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o matku a dítě. Pokračovací mléko Kendamil je určeno pro děti starší 6 měsíců a mělo by být používáno jako součást smíšené stravy.

Zdroje:
* https://www.worldwildlife.org/threats/overfishing
* https://www.bbc.com/future/bespoke/follow-the-food/the-green-sludge-that-could-transform-our-diets.html
* https://www.forbes.com/sites/jenniferhicks/2018/06/15/see-how-algae-could-change-our-world/?sh=49ecd97a3e46
* https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2008.794

Prohlášení cookies
Top