Proč některé z žen upřednostňují porod dobrovolným císařským řezem před klasickým porodem?
25. 01. 2018

Proč některé z žen upřednostňují porod dobrovolným císařským řezem před klasickým porodem?

Lékaři informují, že stále více prvorodiček uvažuje o možnosti porodu prostřednictvím dobrovolného císařského řezu, i když k tomu nemají pádné lékařské důvody. Světová organizace tak bije na poplach a vyzývá lékaře, aby nepodléhali trendu moderní doby a upřednostňovali stále vaginální porody.

Proč některé ženy upřednostňují císařský řez před klasickým vaginálním porodem? Protože si bohužel myslí, že si tak budou moci záležitosti spojené s mateřstvím lépe naplánovat a také nebudou muset čekat na samotné příznaky přirozeného oporodu. Zároveň v  z nich převládá pocit, že si mohou celou mateřskou dovolenou lépe zorganizovat a zajistit potřebnou péči a pomoc při prvních dnech po narození miminka. Jiné maminky se domnívají, že císařský řez by jim mohl minimalizovat bolest či případné komplikace, jako je nastřihnutí hráze a následné problémy s inkontinencí či sexuální disfunkce spojené s vaginálním porodem.

Naštěstí požadavky na dobrovolný císařský řez nejsou v ordinacích lékařů až tak časté a odhaduje se, že porod touto cestou v současnosti upřednostňuje pouze 3 ze 100 žen.

Lékařské organizace na celém světě doporučují, že pokud je to jen trošku možné, měla by každá žena miminko na svět přivést přirozeně, nikoliv císařským řezem.

V současné době neexistují důkazy , že je císařský řez tím nejvhodnějším a nejbezpečnějším způsobem pro narození miminka. Naopak, pokud plánujete více jak jedno dítě, mohou být rizika daleko vyšší.

Naplánování císařského řezu může dát mnoha ženám pocit kontroly před nepředvídatelným zážitkem. Některé ženy, které tuto formu porodu podstoupily, říkaly, že pro ně bylo pohodlnější poslední dny strávit odpočinkem než stresem, který zažívají některé maminky při čekáním na kontrakce.

Pokud však stále upřednostňujete dobrovolný císařský řez, neznamená to, že k porodu nedojde dřív, než je naplánováno, a to z důvodu, že je tento zákrok není možné provést dříve než po 39. týdnu těhotenství. Přestože je tedy tento zákrok naplánovaný, musí maminka zůstat značně flexibilní.

Po podstoupení tohoto zákroku se navíc může prodloužit pobyt v porodnici ze dvou na tři a více dní a po dobu několika týdnů je také nutné omezit fyzickou aktivitu na absolutní minimum. Navíc bolest z chirurgického zákroku může v budoucnu znemožnit i kojení.

Jaké jsou možnosti, pokud strach z porodu převládá?

Téměř každá těhotná žena touto úzkostí během porodu prochází. Důležitá je v tomto ohledu informovanost. Pokud ve vás strach stále převládá, je doporučeno navštívit lékaře a celý porod s ním detailně prodiskutovat . Každý správný lékař nastávající mamince sdělí detaily, což samotné v mnoha případech strach odbourá. Pokud přemýšlíte o dobrovolném císařském řezu, doporučují lékaři kontaktovat něktrou z maminek  v okolí, která císařský řez prodělala a načerpat od ní další informace. Zcela jistě se pak nemusíte bát, že vás lékařský tým během porodu nepodpoří. V průběhu každého porodu jsou k dispozici prostředky ve formě tišících léků, které porod dokáží ulehčit.

Jaké jsou benefity a rizika pro ženu u dobrovolného císařského řezu?

Pokud očekáváte své první miminko a zvažujete porod metodou dobrovolného císařského řezu, je důležité se informovat a zvážit rizika, která jsou s touto technikou spojená.

Na začátku je nutné řici, že císařský řez zvyšuje riziko některých vážných komplikací v budoucích těhotenstvích. To je důvod, proč většina odborníků upřednostňuje vaginální porod. Dokonce i v případě, že plánujete pouze jedno dítě, je nutné toto riziko brát v potaz. Mnohé studie totiž ukazují, že u více než 40 % žen, které porodily více jak jedno dítě, se v případě druhého dítěte jednalo o neplánované početí.

Rizika spojená s císařským řezem:

  • Krvácení,
  • krevní sraženiny
  • problémy s dýcháním, pokud je nutné provézt porod císařským řezem před 39. týdnem,
  • zvýšené riziko pro budocí těhotenství,
  • infekce,
  • poranění miminka při zákroku,
  • delší zotavovací proces v porovnání s vaginálním porodem,
  • poškození jiných orgánů maminky.

Výhody plánovaného císařského řezu:

  • Menší bolest při samotném porodu,
  • možné lepší naplánování celého porodu,
  • lepší psychická připravenost maminek oproti neplánovanému porodu.

Závěrem je nutné dodat, že záleží na rozhodnutí každé maminky, kterou metodu upřednostní.

Zdroje: ACOG. 2015. FAQ006. Cesarean birth (c-section). American College of Obstetricians and Gynecologists. http://www.acog.org/Patients/FAQs/Cesarean-Birth-C-Section [Accessed October 2016] ACOG. 2013. Committee opinion 559. Cesarean delivery on maternal request. American College of Obstetricians and Gynecologists. http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Cesarean-Delivery-on-Maternal-Request [Accessed October 2016] Betts BA, et al. 2007. Cesarean delivery on maternal request: Obstetrician-gynecologists knowledge, perception, and practice patterns. Obstetrics & Gynecology 109(1):57-77. http://journals.lww.com/greenjournal/Fulltext/2007/01000/Cesarean_Delivery_on_Maternal_Request_.10.aspx [Accessed October 2016] March of Dimes. 2013. Medical reasons for a c-section. http://www.marchofdimes.org/pregnancy/c-section-medical-reasons.aspx [Accessed October 2016] UpToDate. 2016. Cesarean delivery on maternal request. http://www.uptodate.com/contents/cesarean-delivery-on-maternal-request [Accessed October 2016]

 

Prohlášení cookies
Top