Kozí mléko a jeho výhody
24. 11. 2020

Kozí mléko a jeho výhody

Lidé, kteří pociťují problémy při konzumaci mléčných výrobků, často přecházejí na kozí mléko. Proč? Ve skutečnosti totiž bývají alergičtí na mléčnou bílkovinu, která se ve velkém množství nachází v kravském mléce. V kozím mléce se prakticky nevyskytuje, a navíc je kozí mléko samo o sobě daleko stravitelnější. Tím ale jeho výhody zdaleka nekončí.

Lidský trávicí trakt si s kozím mlékem poradí mnohem snadněji než s kravským. Na rozdíl od něj totiž obsahuje minimum (prakticky jen stopové množství) bílkoviny A1 β-kasein, na kterou je dnes mnoho lidí alergických. Ta také může stát za zánětlivou odpovědí trávicího traktu, která se pak projevuje křečemi nebo nadýmáním. Kozí mléko obsahuje naprostou většinu A2 β-kaseinu, což má za následek, že se v žaludku vytváří jemnější hmota. Ta potom snadněji prochází zažíváním a je i daleko stravitelnější.

Další důležitou vlastností kozího mléka je fakt, že je svým složením mnohem blíž mateřskému mléku než mléko kravské a oproti němu obsahuje také větší množství některých vitamínů a minerálů. Najdeme v něm například o 46 % víc vitamínu A, o 37 % vitamínu C a může se pochlubit i vyššími hodnotami vitamínů D, B2 nebo B6. Z minerálů jmenujme o 33 % vyšší podíl hořčíku nebo o 10 % více vápníku. Ten je mimochodem nezbytný pro přirozený růst kostí a pro jejich sílu a pevnost. Ani tím však výčet předností kozího mléka nekončí. Najdeme v něm také více jódu, selenu nebo taurinu.

Jednou ze základních složek každého mléka je tuk. Ten je nejen snadno dostupným zdrojem energie, ale u dětí ovlivňuje i vývoj jejich imunitního systému. V mléce se vyskytuje v podobě drobných kuliček obalených lipo-proteinovou membránou. A u kozího mléka jsou tukové kuličky oproti kravskému mléku menší, což je další důvod, proč jej lidé lépe tráví. Kozí mléko navíc obsahuje i větší množství MCT tuků (oleje s jednodušší strukturou), které miminka rychleji vstřebávají a které jim poskytují potřebnou energii.

K nesporným výhodám kozího mléka patří i skutečnost, že ve srovnání s kravským mlékem je v něm až 6× víc prebiotických oligosacharidů a také HMO (Human Milk Oligosaccharides), což jsou oligosacharidy mateřského mléka, které jsou mimo jiné potravou pro probiotické bakterie. Nejenže mají protizánětlivé vlastnosti, ale podporují a usnadňují také trávení. Tyto oligosacharidy pomáhají především v počátcích miminkům rozvíjet jejich přirozenou imunitu.

Všechny zmíněné benefity jsou samozřejmostí pro Kendamil Kozí mléko. Toto mléko je díky použití kozího mléka oproti kravskému méně alergizující a v žaludku se díky němu vytváří jemnější hmota, kterou snadněji zpracovávají bříška dětí citlivých na křeče a nadýmání.

Zdroje:

Kulkarni PS, Dole KK. Investigations in viscosity of milks. J. Dairy Sci. 1956; 9: 68–79.Attaie R, Richter R. Size Distribution of Fat Globules in Goat Milk J Diary Sci. 2000; 83: 940-944.Ohiokpehai O. Processed Food Products and Nutrient Composition of Goat Milk Pakistan Journal of Nutriton 2003; 2(2): 68–71.Rial SA et al. Gut Microbiota and Metabolic Health: The Potential Beneficial Effects of a Medium Chain Triglyceride Diet in Obese Individuals Nutrients 2016; 8(5): 281.Odle J. New Insight into the Utilization of Medium-Chain Triglycerides by the neonate:Observations from a Piglet Model The Journal of Nutrition 1997; 127(6): 1061–1067.Clark S, Sherbon JW Alpha s1-casein, milk composition and coagulation properties of goat milk Small Ruminant Research 2000; 38(2): 123–134.Pattanayak S. Regular lactation in non-estrus and nonpregnant goat for years – a cesa report. Exploratory Animal and Medical Researc 2013; 3(2): 190–192.Docena GH et al. Identification of casein as the major allergenic and antigenic protein of cow´s milk Allergy 1996; 51(6): 412–416.Elsayed S et al. Evaluation of the Allergenicity and Antigenicity of Bovine-Milk alfa1-casein Using Extensively Purified Synthetic Peptides Scandinavian Journal of Immunology 2004; 60(5): 486–493.Ceballos LS et al. Composition of goat and cow milk produced under similar conditions and analyzed by identical methodology Journal of Food Composition and Analysis 2009; 22(4): 322–329.Kumar S et al. Nutritional Features of Goat Milk – A Review Indian J. Dairy Sci. 2012; 65(4): 266–273.Martinez-Ferez A et al. Goat´s milk as natural source of lactose-derived oligosaccharides: Isolation by membrane technology International Diary Journal 2006; 16(2): 173–181.Leong A et al. Oligosaccharides in goat’s milk-based infant formula and their prebiotic and anti-infection properties. British Journal of Nutrition, 2019; 1. Hyo-Hee K, Sung-Seob Y, et al. Galactooligosaccharide and Sialyllactose Content in Commercial Lactose Powders from Goat and Cow Milk Korean J Food Sci Anim Resour. 2015; 35(4): 572–576.

Prohlášení cookies
Top